DSC06564

Przedszkole to miejsce, w którym zabawie towarzyszy na każdym kroku nauka, choć często dla dziecka jest to działanie całkiem nieświadome. Dzieci rozwijają swoje umiejętności, nabywają nowe kompetencje, zdobywają wiedzę i czerpią olbrzymią radość z najmniejszych zalążków samodzielności. Samodzielność wymaga czasu. Samodzielność wymaga prób i błędów. Samodzielność wymaga świadomego wsparcia dorosłych. W grupie „maluszków” staramy się organizować czas pobytu w przedszkolu, wypełniając go różnego rodzaju doświadczeniami oraz szansami na „przećwiczenie” czynności samoobsługowych i higienicznych. W ostatnim czasie wyzwaniem stało się dla nas zakładanie zimowych ubrań, które zmotywowało nas do przezwyciężenia trudności w tym zakresie. Zaskoczeniem było polecenie zabrania do sali zabaw kurtek, szalików, czapek, rękawiczek, które etapami zakładaliśmy zgodnie z poleceniem. Tego dnia dzieci bardzo chętnie bawiły się „skarbami” – guzikami, klamerkami, suwakami, sprzączkami itp. Na końcu każdy przedszkolak został obdarowany medalem „super przedszkolaka”. Wiemy już teraz, że samodzielność to ciężka praca, która wymaga dużej motywacji!