5cda3123 6944 4b06 a0dd f0838e46f5a2Projekt realizowany był w grupie : „Pszczółek” w okresie od września 2020 roku do czerwca 2021 roku .

Na każdy miesiąc wyznaczony został jeden utwór muzyki klasycznej, a były to następujące utwory:

• Contradanza nr 3 (Beethoven)
  • - „Jesień” cz. 3, fragment ze zbioru „Cztery Pory Roku” Vivaldiego
  • – „Pizzicato” Leo Delibes
  • - Taniec Cukrowej Wieszczki” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego
  • - Taniec niemiecki nr 6 – L. van Beethoven
  • „Tritsch – Tratsch - Polka” – J. Strauss II
  • Contradanza nr 5 – L. van Beethoven-
  • Carmen - Uwertura – G. Bizet
  • „Dla Elizy” – L. van Beethoven
  • „Jazz Suit March” D. Szostakowicz

W oparciu o te utwory realizowane były różne aktywności dzieci: zabawy paluszkowe, tańce, zabawy z różnymi akcesoriami, ( piłeczkami, wstążkami, kubeczkami, chustkami, liśćmi, pałeczkami, bum bum rurkami, instrumentami perkusyjnymi i innymi), zabawy z gestami, zabawy w kole, w parach.

W oparciu o te utwory realizowane były także muzogramy czyli układy znaków graficznych, opracowanych zgodnie z przebiegiem danego utworu muzycznego, a które są świetnym sposobem na ćwiczenia rąk, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej tak bardzo potrzebnych do nauki pisania.

Dzieci uczestnicząc w tych różnorodnych zabawach obcowały z muzyką klasyczną, aktywnie jej słuchały, kształtowały orientacje w schemacie ciała i przestrzeni, doskonaliły pamięć muzyczną, kształtowały poczucie rytmu, rozwijały podstawowe umiejętności niezbędne do nabycia umiejętności czytania i pisania.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w projekcie, doskonale radziły sobie z kolejnymi zadaniami- zabawami. W każdym miesiącu jedna zabawa- zadanie nagrywana była i przesyłana do organizatorów projektu.

Na zakończenie projektu dzieci otrzymały indywidualne dyplomy za udział w zabawach kubeczkowych oraz dyplom ukończenia projektu.

Link do filmiku  https://www.youtube.com/watch?v=lqLsy3PPNLk